Apsveicu ar testa paveikšanu!

Visdrīzāk Tev ir striktas personīgās robežas ar apkārtējiem cilvēkiem!

Kas ir personīgās robežas?

Personiskās robežas ir principi un noteikumi, ko mēs sev nosakām attiecībās ar citiem cilvēkiem un ārpasauli kopumā.

Parasti tiek nodalīti 3 robežu veidi - veselīgas robežas, striktas robežas un vājas robežas. 

Izveidot robežas ar apkārtējim cilvēkiem ir veselīgi gan Tev, gan arī citiem, tāpēc, ka tad cilvēkiem ir vieglāk saprast kā pret Tevi izturēties, tas taupa enerģiju un palīdz rūpēties par sevi. 

Balstoties uz Tavām atbildēm, visdrīzāk Tev ir striktas personīgās robežas ar apkārtējiem cilvēkiem!

Uzreiz svarīgi pieminēt, ka striktas robežas nav slikti!

Tas noteikti ir labāk nekā vājas robežas vai robežu neesamība, taču šeit būtu svarīgi rūpīgāk ieskatīties esošo attiecību kvalitātē (kāpersonīgajās, tā profesionālajās) un godīgi izvērtēt savu apmierinātību ar esošo situāciju. Vai esi gana pieejams cilvēkiem ar kuriem vajadzīgas tuvākas vai draudzīgākas attiecības? 

Svarīgi zināt, ka dažādās dzīves jomās pastāv dažādi robežu veidi!

Piemēram, kādam var būt striktas robežas darbā, jo to pieprasa likumi vai darba regulas, bet striktums var radīt emocionālu nepieejamību un aukstumu romantiskajās attiecībās, ja netiek veselīgi menedžētas. Tāpat arī var būt sajaukums no visiem 3 robežu veidiem gan ģimenē, draugos un partnerattiecībās.


Šeit būtiski atcerēties, ka viens izmērs neder visiem!

Striktu robežu priekšrocība ir tā, ka tās dod distanci un šķietami lielāku drošības sajūtu attiecībā pret apkārtējo pasauli. Tās var palīdzēt noturēt haotisku sarunu rāmjos, kā arī kalpot kā instruments, lai rādītu spēcīgu attieksmi pret nevēlamiem cilvēkiem.  

Tas nav tik viegli, kā sākumā liekas

Uzturot striktas robežas pastāv zināmi riski ieslēgties sevī un radīt apkārtējiem iespaidu par nepieejamību, kas var veicināt vientulības sajūtu. 

Svarīgi saprast kāds ir Tavs iekšējais mehānisms!

Stingras robežas ir sava veida pašaizsardzības mehānisms, kas paredzēts distances veidošanai. Striktas vai stingras robežas ietver fizisku vai emocionālu "sienu" celšanu, lai turētu citus pa distanci. To bieži cilvēki dara neapzināti, lai pasargātu sevi.

Iemesli var būt dažādi, bet bieži tas ir saistīts ar negatīvu pagātnes pieredzi, atmiņas par sāpinājumu, kā  arī pārāk lielu kritiku bērnības un pusaudža gados. Vēl viens risks cilvēkiem ar stingrām robežām ir nepieļaut izņēmumus no saviem stingrajiem noteikumiem, pat ja tas viņiem būtu veselīgi.

Lielākais risks ar stingrām robežām ir tas, ka tās var novest pie pārāk lielas attālināšanās, kur mēs sākam uzskatīt, ka mums neviens nav vajadzīgs. Sava veida iedomātu "spēcīgo", kurš tic, ka var tikt galā ar visu bez palīdzības. Diemžēl tas ar gadiem var novest pie atsvešināšanos no mīļajiem un tuvajiem, un arī radīt vientulības sajūtu. 

Pētījumi rāda, ka ilgtermiņā arī tas var radīt ievērojamas mentālas un fiziskas veselības problēmas, kā piemēram ievērojamu dzīves ilguma samazināšanos [1], vai iekaisuma palielināšanos, asinsvadu slimības un depresiju [2]. Izskatās, ka mēs tomēr esam sociālas būtnes un veidojot attiecības veselīgi, varam padarīt savu dzīvi daudz patīkamāku un pacelt jaunā līmenī. 

Gribi nedaudz optimizēt savas robežas?Saņem praktiskus ieteikumus savā epastā!

Tas ir bez maksas un mēs sākam šodien!

    Mēs cienām Tavu privātumu. Atraksties jebkurā laikā


    Sveiciens, mani sauc Jānis Brūns, Izaugsmes platformas Dzīves Virsotne dibinātājs un vadītājs. 

    Personīgās robežas bija viens no manas dzīves lielākajiem izaicinājumiem, jo atvaļinoties no profesionālā dienesta 2017.gadā un uzsākot savu izaugsmes praksi, es sastapos ar lielu līdzscilvēku skepsi, neticību un apšaubīšanu. 

    Tagad, kad Dzīves Virsotne ir Latvijā ir viena no vadošajām izaugsmes platformām, apmācījusi tūkstošiem cilvēku varu teikt, ka pastāvēt par sevi un savu ideju draudzīgā un nevardarbīgā veidā ir atmaksājusies. 

    Labprāt palīdzēšu Tev optimizēt Tavas personīgās robežas, saglabājot savu spēku, esot tiešam, bet vienlaicīgi esot sirsnīgam un atvērtam.

    Atsauces:

    [1] https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1000316

    [2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16594799/

    Pirkumu grozs